poniedziałek, 7 stycznia 2013

Obraz po burzy


Czyli jak wygląda sytuacja T-ARY w pół roku po wybuchu skandalu i moich przemyśleń kilka.
 

Jeśli ktoś interesuje się k-popem nieco dłużej, niż od rozpoczęcia się szaleństwa na „GangnamStyle”, nie mógł przeoczyć głośnej afery z wyrzuceniem Hwayoung z zespołu T-ARA z końca lipca. Pisałam o tym wtedy (tutaj), ale jeśli ktoś nie ma chęci przebijać się przez lawinę niesprawdzonych newsów i sensacyjnych doniesień, poniżej telegraficzny skrót wydarzeń:

Hwayoung została wywalona, ponieważ:
 • zachowywała się nieprofesjonalnie,
 • tuż przed występem T-ARA w programie muzycznym stacji KBS „Music Bank” (27.07.2012) odmówiła wzięcia weń udziału, zmuszając dwie inne członkinie zespołu do wykonania jej rapowej części,
 • słynęła z bycia kapryśną i marudną,
 • jej stosunki z resztą dziewcząt z zespołu były w najlepszym razie chłodne.

Oburzeni fani wzięli Hwayoung w obronę, za wszelką cenę pragnąc udowodnić, że to nie Hwayoung jest winowajczynią, a ofiarą knowań zespołu i pracowników agencji Core Contents Media. Na poparcie swej teorii namnożyli przykładów złego traktowania Hwayoung przez inne dziewczęta:
 • wpychanie słynnego ryżowego ciastka do ust Hwayoung przez inną dziewczynę z zespołu podczas japońskiego variety show,
 • podczas Idol Olipics Hwayoung była zmuszona rozmawiać z piosenkarzami z SISTAR i Infinite, ponieważ własny zespół ją ignorował,
 • Boram (koleżanka z zespołu) złamała parasol Hwayoung,
 • członkinie zespołu nie szczędziły kąśliwych uwag pod adresem Hwayoung na Tweeterze
 • dziewczyny z T-ARA były wkurzone, że Hwayoung nie występowała, gdy skręciła sobie kostkę i mogła poruszać się tylko na wózku albo o kulach.
 [Hwayoung i jej skręcona kostka]

Która z tych stron ma rację? Pół roku czekania nie przyniosło odpowiedzi na to pytanie, więc mniemam, że nigdy nie będzie nam dane poznać prawdy. Agencje oraz same gwiazdy dbają o to, by cokolwiek, co mogłoby zaszkodzić ich wizerunkowi, nie ujrzało światła dziennego. I nie ma co się im dziwić, nie przez takie rzeczy kariera wielu idoli i piosenkarzy wisiała już na włosku (więcej tutaj i tutaj). Bez wątpienia można jednak stwierdzić, że wiele z powyższych „rewelacji” wyssanych jest z palca albo zostało sfabrykowanych przez „netizenów” by podgrzać atmosferę. Przyznaję się bez bicia, że mnie generalnie mało kręcą ploteczki ze świata gwiazd a nigdy wielką fanką T-ARY nie byłam, więc poprzednio ograniczyłam się do przytoczenia doniesień z allkopopu i tyle. Dziś bez wątpienia mogę już stwierdzić, że ¾ owych „faktów” mocno mija się z prawdą. Szczególnie owe rewelacje a propos znęcania się dziewczyn z zespołu nad Hwayoung. Wiele wydarzeń wyrwanych jest z kontekstu i przedstawionych w potrzebnym fabrykantom świetle. Bardzo dziękuję jednemu z moich czytelników za zostawienie obszernego komentarza pod poprzednim postem o T-ARA (komentarz do przeczytania tutaj), w którym szczegółowo wyłuszcza, dlaczego nie należy brać zbyt poważnie wszystkich tych plotek. By nie powielać, przytoczę tylko przykład z ryżowym ciasteczkiem: „Jest to urywek z programu, w którym właśnie chodziło o to, że przegrywająca drużyna za karę miała zjeść ciasta – chwilę wcześniej karmiona jest podobnie koleżanka z zespołu, która zresztą broni się znacznie intensywniej.

 [feralne ciacho]

Nie czarujmy się jednak. Praca w k-popowym zespole to nie sam cud, miód i orzeszki. Wyczerpująca praca po 16 godzin na dobę bez ani jednego dnia wolnego od miesięcy, ciągłe przebywanie z tymi samymi ludźmi, skrajne wyczerpanie i wieczny stres, czy aby się uda… W takich warunkach nie trudno o konflikty. Jasne, że idole starają się ze sobą dogadać. W końcu spędzają ze sobą 24h na dobę, więc jeśli nie chcą zamienić swojego, i tak już dość ciężkiego życia, w piekło, muszą się wzajemnie wspierać i starać się ze sobą zaprzyjaźnić. Nie zawsze jednak tak się da. Zespoły k-popowe to nie jest paczka przyjaciół z czasów szkoły, która wytworzyła się ze spontanicznej miłości do muzyki. Są to skompilowane przez agencje mini-fabryczki do produkcji pieniędzy. Może się więc zdarzyć, że trafiające do zespoły osoby mają osobowości tak różne, że na dłuższą metę nie mogą się znieść… Do show-biznesu też nie trafia byle kto. By wytrwać w branży trzeba być nie tylko szalenie utalentowanym, ale również posiadać determinacje terminatora i odporność psychiczną czołgu. Każdy z tych młodych ludzi nakręcony jest na sukces i rozpala go marzenie o staniu się super star, trudno się więc dziwić, że w takim mikrośrodowisku pojawiają się tarcia.

W przypadku T-ARY duża odpowiedzialność za skandal i niezdrowe podgrzewanie atmosfery leży na barkach samej agencji Core Contents Media (CCM), która w sposób wysoce nieprofesjonalny podeszła do zaganiania. Po całej tej batalii, obawiam się, że dyrektor CCM, Kim Kwang Soo, jest obecnie wrogiem publicznym numer 1 wśród miłośników k-popu (a już na pewno T-ARY).

[wróg publiczny nr 1: Kim Kwang Soo]

Cała afera zaczęła się od niezbyt dosadnych w swojej wymowie tweetów, które wymieniły pomiędzy sobą członkinie zespołu. Hyo Min zaczęła, wrzucając na swoim koncie zdawkowe: „Różnica w poziomie czyjejś determinacji. ^^ Wykrześmy z siebie więcej determinacji, hwaiting!”. Na zasadzie uderz w stół, Hwayoung odpisała na swoim koncie: „Czasami nawet determinacja nie wystarcza. W chwilach takich jak ta, czuję się przygnębiona, ale wierzę, że wszystko co się dzieje, to błogosławieństwo niebios. Boże, Ty wiesz wszystko, prawda?”. Potem do całej tej tweetowej wymiany zdań włączyła się siostra Hwayoung, Hyo Young, która również próbuje swojego szczęścia w innym k-popowym girls bandzie 5 Dolls. Może i owa dyskusja dawała mętny obraz, że w zespole nie dzieje się najlepiej, ale łatwo było zbanalizować te kilka zdań, a fani szybko zapomnieliby o chwilowym kryzysie nastrojów. Kim Kwan Soo postanowił jednak zabrać głos i mniemam, że do dziś nie dowierza, co mu z ust wypłynęło. Stwierdził, że konta dziewczyn biorących udział w dyskusji zostały zhakowane a cała wymiana zdań to rozkoszna twórczość owych cybernetycznych rozbójników. Później, gdy już zadecydowano o rozwiązaniu kontraktu z Hwayoung, podsycał atmosferę skandalu, wypuszczając co chwilę nowe komentarze i oświadczenia. Niby wspaniałomyślnie nie chciał robić swojej byłej podopiecznej czarnego PRu, ale bez mrugnięcia okiem wyliczył „niedociągnięcia”, którymi miała charakteryzować się Hwayoung. Sama zainteresowana skomentowała te rewelacje krótko na Tweeterze (a jakże): „Fakty pozbawione prawdy”.

[Hwayoung z siostrą]

Z resztą nie tylko zachowanie Kim Kwan Soo w owych dramatycznych dla T-ARY dniach budzi kontrowersje. Cały jego styl prowadzenia zespołu jest co najmniej wątpliwy moralnie. Jakiś czas temu postanowił dodać do wspinającej się na szczyt T-ARY dwie nowe członkinie. Dyrektor jest święcie przekonany, że wraz z upływem czasu, gdy grupa staje się coraz bardziej popularna i ugruntowuje swoje miejsce na k-popowej scenie, powoli wkrada się do zespołu element rozprężenia. Spada motywacja do ciężkiej pracy, a w zamian członkowie grupy stają się leniwi i gwiazdorzą. Z takim nastawieniem nie można utrzymać się na szczycie, dlatego też pan Kim znalazł cudowne lekarstwo na wszelkiego typu próby wykręcenia się od morderczych treningów i szalonych planów dnia. Ten, kto nie pracuje w ocenie ojca dyrektora wystarczająco ciężko, nie dostanie ani linijki do zaśpiewania, a przy wieloosobowych grupach nie jest to bardzo trudne. Dodając dwie nowe dziewczyny do T-ARA zapewne chciał dać swoim podopiecznym do zrozumienia, że mają tyrać tyle, ile im się każe, a jak nie, to zawsze mogą wymienić „leniwą” owieczkę na lepszy model.

Jasne, że nie jestem managerem k-popwych gwiazd i ciężko mi się wypowiadać, co jest dla nich dobre i co zrobić, by przebili się do świadomości mas. Takie zachowanie jednak wydaje mi się nieludzkie. Dziewczyny z T-ARY harują ciężko na swój sukces od trzech lat i jeszcze nie miały żadnych wakacji od dnia swojego debiutu. Jak długo można tyrać po 16-18h na dobę? Jak można oczekiwać od kogoś, kto zwichnął sobie nogę, że będzie pląsać po scenie, jak gdyby nigdy nic? Jak można podkręcać rywalizację pomiędzy członkiniami zespołu, kiedy wiadomo, że i bez wewnętrznych walk życie k-popowej gwiazdy jest wystarczająco stresujące? Te pytania zapewne nie odnoszą się wyłącznie do T-ARY, a do całej branży. I wątpię, by ktokolwiek dał na nie sensowną odpowiedź. Bo chodzi tutaj tylko i wyłącznie o zarabianie kasy i wyciśnięcie z młodych i naiwnych artystów tyle, ile się tylko da. Nie ważne, czy ten i ów trafią do szpitala z przemęczenia. Jak długo będą przynosić profit swojej agencji, wszystko jest OK.


Szumni i dumni „fani” również w wielu sytuacjach nie pomagają swoim idolom. Gdy tylko pojawiły się pierwsze plotki o „znęcaniu” się T-ARY nad Hwayoung z dnia na dzień stali się znawcami tematu, sędziami w sprawie i wykonawcami publicznego ostracyzmu. Zaledwie dwa dni wystarczyły, by zażarci fani grupy przerodzili się w jeszcze bardziej zażartych anty-fanów, albo pozostałej części dziewcząt, albo Hwayoung. Internetowe fora poświęcone grupie zostały zamknięte, założono petycje, nawołujące do wyznania prawdy przez T-ARĘ i jej managerów. Jedni chcieli rozwiązania całej grupy, inni swoją frustrację przelali na Hwayoung. Nagła niepopularność zespołu odbiła się również na ich biznesowej i muzycznej działalności. Anulowano zaplanowane udziały dziewcząt w reklamach, sponsorzy wycofali swoje dotacje, Eunjung straciła swoją rolę w dramie „Five Fingers” tuż przed rozpoczęciem kręcenia pierwszych zdjęć a ich pierwszy, planowany od dawna koncert został przesunięty.

A wszystko to było wynikiem zaledwie dwóch dni burzy. 31.07.2012 r. Hwayoung i jej siostra były widziane, jak wchodzą do siedziby CCM. Dziewczyna przeprosiła Kim Kwang Soo za swoje nieprofesjonalne zachowanie i dolewanie oliwy do ognia niepotrzebnymi komentarzami (i kto to mówi?!). Pokój został zawarty, a Hwayoung napisała na swoim Tweeterze: „Do wszystkich fanów: chciałam przeprosić za to, że byłam dla was jedynie źródłem rozczarowań po tym, jak wy okazaliście mi tyle miłości. Teraz, proszę, czekajcie aż mój image stanie się lepszy i dojrzalszy. Przepraszam za wszystkie zmartwienia, jakich wam przysporzyłam i chciałabym także przeprosić rodzinę Core Contents Media. Przywitam was lepszym image.

 [jak dla mnie jej image jest całkiem ładny ^^
makijaż pierwszoklaśny!]

Co więcej, Hwayoung, pomimo że nie jest już w zespole, aktywnie wspiera działalność swoich byłych koleżanek. Wydany w sierpniu singiel „Sexy Love”, wbrew pesymistycznym zapowiedziom, odniósł sukces. Zapewne nie był to hit na miarę „Roly Poly”, ale wyraźnie nawiązuje do najlepszych muzycznych tradycji dziewcząt. Pewnie z założenia spisano singiel na straty, więc nie silono się na innowacyjność, a odwołano się do dobrze znanych i lubianych schematów. Jest prosta melodia, uzależniający bicik, wesołe śpiewy, coś z czego T-ARA jest słynna. Na przekór głosom, że to za wcześnie na powrót, że dziewczyny powinny zakopać się pod ziemię i przeleżakować ciężki czas, aż opinia publiczna się uspokoi, T-ARA zebrała dobre recenzje a jej piosenka grana była w radiu i telewizji.

Obecnie zespół zniknął z rodzimej Korei, koncentrując się na promocji za granicą. Na koncertach w Wietnamie, Malezji i Japonii T-ARA nie mogła narzekać na problemy z zapełnieniem miejsc na widowni. Co zaś tyczy się Hwayoung, ciekawa jestem jak potoczą się jej piosenkarskie losy. Czy ujrzymy ją jeszcze kiedyś w świetle reflektorów? Okaże się zapewne niebawem.

 ["Sexy Love"]

P.S. To mój 100 wpis na tym blogu. Wooooooo-hooooo! Kto by się spodziewał, że tyle tutaj tego napłodzę! ;)

Więcej na temat:

Źródła:

rzecz jasna, nie wymyśliłam sobie tego wszystkiego, tylko opierałam się na wiarygodnych, anglojęzycznych źródłach. Niestety, w związku z inteligentna inaczej polityką Google, nie mogę zamieścić linków, skąd dokładnie pochodzą przedstawione w artykule informacje. Zainteresowanych zgłębianiem wiedzy proszę o kontakt mailowy! waleriankaa@gmail.com

18 komentarzy:

 1. hmm fochy gwiazd ;D??
  to chyba normalne jak palma odbiję ;D

  OdpowiedzUsuń
 2. Na temat jestem w stanie powiedzieć tylko "z ust mi to wyjęłaś i pięknie opisałaś" :D

  A jeśli chodzi o inne rzeczy, to gratuluję 100 posta! Oby to był zaledwie 1% z tych, które jeszcze zdołasz napisać!

  Weny i determinacji życzę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. omo! @___@ wygląda na to, że przyjdzie mi się starzeć z k-popem jeśli mam tego dokonać :D
   dzięki za życzenia! ^^

   Usuń
 3. Kolejny świetny artykuł. Nic dodać. Nic ująć. :)
  też życzę weny, ale i uśmiechu. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapewne prawda leży gdzieś pośrodku ;)

  bo jak to kiedyś powiedział filozof : "istnieją 3 wersje wydarzeń:
  - moja, twoja i ta prawdziwa " ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z tego wynika że oni nie mają takich fochów jak w stanach.  To znaczy że oni nie mają takich fochów jak w Hollywood.I czy Zespół Shinee to też maszynka do robienia pieniędzy?Zawsze uśmiechnięci, jak się czyta wywiady z nimi to ma się wrażenie że naprawdę się ze sobą przyjażnią.Czy to wszystko na pokaz?


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oczywiście, że nie musi być na pokaz
   jak pisałam, jak się spędza tyle czasu z tymi samymi ludźmi to we wszystkich interesie jest, żeby się dogadywać. jak w życiu, jeśli ma się szczęście, to można stworzyć najszczersze przyjaźnie na całe życie, a jak się nie ma, to cóż... ;/

   Usuń
  2. a właśnie w SHINee jest napięta atmosfera...
   widać, że członkowie nie mają ze sobą takich kumpelskich relacji jak np. Shinhwa
   pamiętam nawet jak w Hello Baby, kiedy Onew się zapytał dlaczego nigdy razem nie wychodzą czegoś zjeść czy do klubu - Jonghyun odpowiedział: "czemu? my tylko ze sobą pracujemy"
   no właśnie...
   aczkolwiek myślę, że SHINee są na tyle profesjonalni, żeby nie pokazywać swojej niechęci jawnie na Twitterze

   Usuń
 6. dawno nie czytałam o niczym równie miałkim, żałosnym i wzbudzajacym we mnie wstręt.
  nie mam na mysli ciebie, sposobu, w jaki to wszystko opisujesz oraz interpretacji faktów.
  chodzi mi o te panienki, fanów, producentów.
  jacy to miałcy ludzie.
  mozliwe, że maja tez swoje zalety, ale ja ich wszystkich widzę jako kompletne "pustostany".
  oto, co z ludzi robi forsa.
  a to płaszczenie się tej biednej dziewczyniny przed fanami!
  ja wiem, ze to bardzo azjatyckie, to kajanie się i w ogóle lokalny koloryt, ale nie mogę sie oprzeć wrażeniu, że wchodząc w ten biznes sprzedajesz duszę i ciało, stajesz się marionetką i zamykasz sobie drogę do normalnego życia.
  zastanawiam się - co dzieje się z tymi gwiazdeczkami, gdy już wyjda z lat lolcich? zestarzeja się, zaczna wygladać jak kobiety, a nie marzenie pedofili? idę o zakład, ze wędrują na śmietnik. i poza garścią srebrników nic im nie zostaje, nawet wyksztalcenia nie mają, bo przecież 24 na 24 sprzedawały się fanom, którzy już po 5 minutach zejścia ze sceny k-popu o nich zapominają i podniecają się kolejnymi bidulami.
  ech, jakie to smutne...

  OdpowiedzUsuń
 7. gratulacje - 100 post - nie w kij dmuchał:) - czekam na kolejne setki:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Szkoda mi tych młodych ludzi,nie mają czasu na prywatne życie i zainteresowania.To straszne że te dziewczyny nie miały urlopu od trzech lat, tylko robią kasę dla tych mini obozów pracy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wszystko ładnie, ładne dziewczyny i chłopaki słodziutko się uśmiechają,a gdy zgasną światła kamer cała prawda wychodzi na jaw.Można zrozumieć że nikt nie lubi wygórowanych wymagań gwiazd ale ci ludzie nie mają prawa do żadnych słabości,nawet do chorowania.Robią wszystko co im każą bo tak bardzo chcą być popularni.Gdy stracą na tym zdrowie i nerwy to pewnego dnia może ktoś powie że nie było warto poświęcać wszystkiego.W Stanach mają wygórowane wymagania i są dalej znani i robią sobie wakacje.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie rozumiem jak można kazać występować komuś ze złamaną nogą.Czy ci ludzie z tych zespołów myślą o pójściu na studia.Taki zespół nie ma podobno długiego bytu.

  OdpowiedzUsuń
 11. Podobno Hwayoung miała wydać swoja solową płytę czy coś ale gdzieś przeczytałam 4 czy 5 miesięcy temu od razu po skandalu więc to raczej plotka była :o Co do tematu.. na prawdę jest mi ich żal, choć przyznaje, że ten skandal przysłonił moje patrzenie na T-ARA.No ale powiedz co się dziwić, że niektórzy fani kpopu( którzy T-ARA średnie znają) tak o nich myśleli skoro mogło tam być spore napięcie ,ponieważ szefowi nagle zachciało się zmieniać liderkę -.- ale podobno potem mówiły , że chętnie wymieniają się tą rolą. Jeśli chcesz sobie jeszcze coś przeczytać to tutaj ale to są raczej przestarzałe informację http://zapytaj.onet.pl/Category/019,011/2,21309732,Skandale_w_TARA__K_POP_.html
  właśnie wczoraj czytałam o tym bo mnie to zaciekawiło a dzisiaj patrze , że ty dodałaś p tym ~! :o no wiesz co, dodajesz coś co mnie akurat ciekawi xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a bo ja czytam w myślach moich czytelników ^^
   nie wiedziałaś? ;)

   Usuń
 12. Jestem pewna że H będzie musiałą poczekać jakiś cza ale wróci na pewno do łask. Koszmarne rzeczy się tam dzieją. Hmmm ale to nie 1 i ostatnia taka sprawa na pewno. Tylko współczuć tego wszystkiego. Strasznie można na łeb dostać :/

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...